Pinus parviflora Goldilocks to wolno rosnąca odmiana sosny drobnokwiatowej. Angielskie słowo „Goldilocks” po polsku oznacza „Złotowłosa” (od charakterystycznych złotych loków tytułowej bohaterki bajki „Złotowłosa i trzy misie”), co w pełni oddaje wygląd tej rośliny, której igły w słońcu mają kolor jasnożółty w odcieniu mango i są lekko skręcone. Intensywność wybarwienia igieł zależy od ilości światła. Im mniej słońca, tym igły są bardziej zielone. Najintensywniejszy, białożółty kolor mają wiosenne przyrosty. Później igła lekko zielenieje i latem, w naszym klimacie, często żółte pozostają tylko końcówki igieł. Jesienią część igieł ponownie przybiera złocistą barwę. Odmiana ta rośnie dość wolno – roczne przyrosty mają ok. 10 cm długości. Po 10 latach dorasta do ok. 80 cm wysokości i ok. 70 cm szerokości. Odznacza się wzniesionym, zwartym, ale nieco nieregularnym pokrojem.

WYMAGANIA
Sosna drobnokwiatowa Goldilocks preferuje pełne słońce lub niewielki półcień. Czasami, zwłaszcza u młodych roślin, słońce może przypalać żółtą igłę. Z tego względu, jeśli to możliwe, korzystniej jest ją sadzić w miejscach lekko ocienionych lub osłoniętych przed południowym słońcem. Jest rośliną bardzo wytrzymałą na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Preferuje gleby suche lub lekko wilgotne, ale nie toleruje ciężkich i podmokłych. Jest w pełni odporna na mróz.

ZASTOSOWANIE
Roślina doskonała do sadzenia na terenach suchych. Pięknie wygląda zarówno w dużych, jak i małych ogrodach, tworząc w nich wspaniały, żółty akcent. Nadaje się również do ogrodów skalnych oraz japońskich. Z powodu niewielkich wysokości można ją sadzić pod liniami wysokiego napięcia.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Piękna odmiana o zawiłej historii i nazewnictwie: pochodząca z Japonii, została wprowadzona do uprawy ok. 1980 r. w Kanadzie przez doktora Henry’ego Landisa. Po jego śmierci John Verkade wraz z synem Davidem nabył należącą do kolekcji zmarłego roślinę oznaczoną jako ‘Tensu Kasu’, i za przyczyną J.W. Spingarna przemianował ją na ‘Dr Landis Gold’. Tymczasem podobną roślinę sprowadził z Japonii do Stanów Zjednoczonych przed 1999 r. Billy Schwartz, przyjaciel Boba Finchama z Filadelfii. Schwartz nazwał ją ‘Goldylocks’: taka pisownia była umyślna (ang. ‘Goldilocks’ to polska „Złotowłosa”, czyli postać z bajki „Złotowłosa i trzy misie” – przyp. Mykoflor). Fincham sądzi, że jest to ta sama roślina, co ‘Tenysu-kazu’, z którym to poglądem zgodzili się również A.G. Auders i D.P. Spicer (autorzy Encyklopedii – przyp. Mykoflor). Synonimy: Pinus parviflora Tenysu-kazu, Pinus parviflora Dr Landis Gold, Pinus parviflora Goldylocks. Pochodzenie i nazewnictwo odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Pinus parviflora Goldilocks
Pinus parviflora Goldilocks,
materiał oferowany do sprzedaży

Pinus parviflora Goldilocks
Pinus parviflora Goldilocks, zbliżenie igieł

Pinus parviflora Goldilocks
Pinus parviflora Goldilocks,
materiał oferowany do sprzedaży

Pinus parviflora Goldilocks
Pinus parviflora Goldilocks, zbliżenie igieł

Pinus parviflora Goldilocks
Pinus parviflora Goldilocks w części produkcyjnej

Pinus parviflora Goldilocks
Wiosenne przyrosty

 

« wstecz »


Mykoflor – Gospodarstwo Ogrodnicze, województwo lubelskie. Producent roślin ozdobnych (gospodarstwo szkółkarskie).
Materiał dorosły, młodzież (sadzonki iglaste i liściaste) do dalszej produkcji (young plants).
Szczepiona młodzież iglasta (Larix – modrzew, Pinus – sosna, sosny).

Lokalizacja: 100 km od Warszawy (Warszawa, Radom, województwo mazowiecie), 60 km od Lublina (Lublin, województwo lubelskie), 200 km od Rzeszowa (Rzeszów, województwo podkarpackie), 200 km od Białegostoku (Białystok, województwo podlaskie), 200 km od Łodzi (Łódź, województwo łódzkie), 150 km od Kielc (Kielce, województwo świętokrzyskie), 250 km od Krakowa (Kraków, województwo małopolskie), 400 km od Poznania (Poznań, województwo wielkopolskie), 330 km od Katowic (Katowice, województwo śląskie), 340 km od Opola (Opole, województwo opolskie), 400 km od Wrocławia (Wrocław, województwo dolnośląskie), 340 km od Olsztyna (Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie), 350 km od Bydgoszczy, Torunia (Bydgoszcz, Toruń, województwo kujawsko-pomorskie), 460 km od Gdańska (Gdańsk, województwo pomorskie), 660 km od Szczecina (Szczecin, województwo zachodniopomorskie), 560 km od Zielonej Góry (Zielona Góra, województwo lubuskie).

Zobacz również na www.sosny-mikoryza.pl.

 

Copyright © 2010-2024 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.